Lietuviškos orchidėjos II

Lietuviškos orchidėjos II
Gamtos knyga

Tęsiu lietuviškų orchidėjų pristatymą.

Šiuo metu tebežydi anksčiau aprašytos nariuotoji ilgalūpė, širdinė dviguonė, raudonoji gegūnė.

Birželio pradžioje pražydo dar keli augalai:

Aukštoji gegūnė – (Dactylorhiza fuchsii ) Augalas įrašytas į Raudonąją knygą, bet pakankamai gausus visuose šlapiuose miškuose. Išskirtiniai požymiai – vienintelė iš gegūnių auganti tikrame miške. Apatinis augalo lapas platėjantis (plačiausias netoli viršūnės), bukas. Kaip ir kitų gegūnių lapų spalva, dėmėtumas įvairuoja, tad negali būti skiriamuoju požymiu rūšiai nustatyti.

Kiaušininė dviguonė ( Listera ovata ) Viena iš dažnesnių orchidėjų, neįrašyta į Raudonąją knygą. Sutinkama tiek miškuose tiek šlapiose tiek sausose, senose, natūraliose pievose. Žiedai žali, gelsvai žali. Augalas nemažas, net iki 60 cm aukščio, bet dėl neryškių žiedų sunkiai pastebimas.

Dvilapė blandis (Platanthera bifolia ) – Dažniausiai auga sausuose pušynuose, kartais- pievose. Turi tik du lapus prie pat žemės. Gan dažnas augalas, supainiuoti galima nebent su žalsvažiede blandim, bet pastaroji nepalyginamai retesnė. Gausiai žydi birželio antroje pusėje, liepos pradžioje.

Baltijinė gegūnė (Dactylorhiza baltica ) – Viena stambiausių gegūnių. Siekia iki 70 cm. Aukščiu su ja gali konkuruoti tik aukštoji gegūnė, tačiau baltijinė sudaro gerokai vešlesnio, stambaus augalo įvaizdį. Jos žiedynas tankus, gausus žiedų, kai tuo tarpu aukštosios gegūnės žiedynas gerokai retesnis. Visgi šie augalai gali būti painiojami, nes neretai auga kartu, žydi vienu metu ir  kryžminasi tarpusavyje. Gausiai žydi birželio antroje pusėje, liepos pradžioje.

2011-06-08

Plačialapė klumpaitė (Cypripedium calceolus ). Neabejotina lietuviškų orchidėjų primadona. Supainioti su kitu augalu jos neįmanoma. Auga šarminguose dirvožemiuose, miškuose, krūmuose. Deja į klumpaičių žydėjimo šventę šiemet jau pavėlavome. Šiandien B. Šablevičius man rodė peržydėjusius augalus ir tik pora žiedelių pavėsyje dar tiko fotografuoti.

Vyriškoji gegužraibė ( Orchis mascula ). Deja irgi baigia žydėjimą

Jonas Barzdėnas

2011 Gegužė

Lietuviškos orchidėjos

Mūsų klubo prezidentas nedviprasmiškai pareiškė, kad sekančioje Žemės dienos parodoje bus daug dėmesio skirta lietuviškoms orchidėjoms, gal net bus organizuota mini konferencija apie jas.

Taigi, kad nebūtume užklupti netikėtai ir tuščiomis rankomis, bandysiu trumpai pristatyti šiuos augaliukus. Šiaip jau juos moksliškai įprasta vadinti gegužraibiniais, bet lotyniškai šeima vadinasi Orchidaceae, tad pavadinimas orchidėjos nėra lyriškas nukrypimas.

O trumpai ir skubiai pristatinėju todėl, kad kai kurie augaliukai jau pražydo, tad laikas griebti fotoaparatus, aulinius batus ir bristi gilyn į pelkes. Priduriu, kad praktiškai visi šios šeimos augalai įrašyti į Raudonąją knygą, tad surasti kai kuriuos bus nelengva, o suradus teks pasižiūrėti, kur statyti koją, kad kurio nors nenuminti.

Širdinė dviguonė ( Listera cordata ) – Jau žydi. Tai labai mažas augaliukas augantis aukštapelkėse, apaugusiose menkomis, retomis pušelėmis. Dydis- nuo 5cm, tad ieškoti reikėtų taip lyg ieškotum tarp kiminų, bruknių ar viržių įkritusio žalio degtuko….